נעים להכיר, קרנות פילנתרופיות

אין שבוע בו אני לא מקבל לפחות פנייה אחת ממנהל עמותה שרוצה להתחיל לגייס כספים מקרנות פילנתרופיות. היות ואני מוצא את עצמי חוזר שוב ושוב על אותם דברים, החלטתי להעלות אותם על הכתב וככה אוכל לשלוח את הפוסט הזה לכל מי שמתעניין.

אז לפני הכל, קרנות פילנתרופיות (להלן: קרנות) זה אפיק גיוס שממש לא מתאים לכל העמותות. הוא דורש השקעה, סבלנות, עבודה (מאוד) מקצועית, והיכרות עמוקה עם התחום. כלפי חוץ זה נראה מאוד נוצץ ומבטיח, אבל מאחורי הקלעים יש הרבה מאוד עבודה קשה, וגם לא מעט אכזבות.

בפוסט הבא אכתוב על הנושא, כשהכל נכתב מניסיוני האישי בלבד. זה לא שיש כללים כתובים בתחום, אבל תמיד יהיו מקרים יוצאים מן הכלל. לכן אני בשמחה כותב פה מהניסיון האישי שלי, וכל אחד ואחת מוזמנים לנסות לעצמם.

לפני הכל, שאלה שחוזרת על עצמה שוב ושוב: אם אתם מחפשים לשלם רק על תוצאות – אין לכם מה לחפש כאן.

גיוס מקרנות זה מקצוע לכל דבר ועניין, שדורש הרבה מאוד עבודה, ושלא ניתן להבטיח בו תוצאות מראש.

בשונה לדוגמה ממשרדי ממשלה שם יש קריטריונים ברורים ואפילו ניתן לערער על החלטה, קרנות זה פרטי לגמרי, והם לא חייבים לאף אחד דין וחשבון על החלטה כזו או אחרת.

בנוסף, אם אני ממשיך עם הדוגמה הזאת, קרנות לא מסתכלות רק על הבקשה עצמה, אלא גם על מכלול העמותה: דוחות כספיים, אתר העמותה, וועד מנהל, צוות ועוד המון פרמטרים כדי לקבל החלטה האם לתת מענק לעמותה או לא.

למי זה לא מתאים?

אם העמותה שלך עונה על אחת מהקריטריונים הללו, זה עדיין לא בשבילך:

 • עמותה חדשה ללא אישור ניהול תקין
 • עמותה שיש לה גירעון כספי בשנתיים האחרונות
 • עמותה עם מחזור כספי פחות מ-500,000₪ בשנה האחרונה
 • עמותה שצריכה את הכסף כאן ועכשיו
 • עמותה שלא בנויה להשקעה כלכלית ואורך רוח של לפחות שנה

למי זה פחות מתאים?

לעמותות שעונות על הקריטריונים הבאים, יש מעט מאוד סיכויי הצלחה בתחום, ואני לרוב ממליץ לפנות לאפיקי גיוס אחרים.

 • עמותות תורניות, כמו בתי כנסת, ישיבות, כוללים, תלמודי תורה או פעילות תורנית
 • עמותות שמסייעות לנזקקים, חלוקת מזון וכדומה – פעילות שנותנת פתרון נקודתי ולא פותר לגמרי את הבעיה
 • עמותות שעושות פעילות שקשה למדוד את ההצלחה (לדוגמה, לשמח חולים / אוכלוסיות שונות)

למי זה מאוד מתאים?

 • עמותות שנותנות ״חכה״ ולא ״דג״
 • עמותות שיש להם פרויקטים מדידים עם תוצאות מוכחות
 • עמותות שמוכנות להשקיע בהקמת תשתית ועובדים ויש להם אורך רוח
 • עמותות שמתכננות את עצמן קדימה, ולא מגייסות לכאן ועכשיו

מה זה בכלל קרנות פילנתרופיות?

אחרי שהבהרתי למי זה מתאים, הגיע הזמן לדבר על מה זה בכלל קרנות, ואיך עובד התהליך מולם.

אז ככה, ההגדרה הפשוטה של קרן פילנתרופית היא גוף שמעוניין לקדם נושאים ותחומים מסוימים, שמחפש עמותות שמקדמות בפעילותן את אותם תחומים ומוכנים לסייע להם במימון של אותם פרויקטים ופעילויות.

לדוגמה: קרן שמקדמת העצמה נשית, ומוכנה לתת מענק לעמותה שמסייעת לנשים למצוא תעסוקה מכובדת.

או קרן שמקדמת טיפול בנוער בסיכון, ומוכנה לתת מענק לעמותה שמפעילה תכניות איתור וקידום לנוער בסיכון.

תהליך הגשה לקרן

אני כותב כאן ממש בקצרה את השלבים השונים, מי שרוצה להתעמק יכול לרכוש את הקורס שלי שנמצא כאן.

השלב הראשון הוא לאתר את הקרן המתאימה. אפשר לעשות חיפוש עצמי בגוגל לדוגמה, או להיעזר במאגרי קרנות בתשלום.

חשוב מאוד: למצוא קרנות מתאימות דורש עבודת מחקר יסודית. זה שקרן תומכת בתחום העשייה של העמותה לא מחייב שהקרן תתמוך בכל פרויקט בתחום שיוצע לה. לכל מי שמבקש ממני ״רשימת קרנות״ – אז לא, רשימה כזו לא תקדם אתכם לשום מקום.

השלב הבא הוא לפנות לנציג/ת הקרן כדי לבדוק טלפונית את ההתאמה של הפרויקט למטרות הקרן. בסיום השיחה תדעו האם כדאי לכם להגיש בקשה או שהנושא שלכם לא רלוונטי. אם אין אפשרות לשוחח טלפונית, אז תשקיעו יותר במחקר ובאיתור כדי לא לעבוד סתם.

לאחר מכן כותבים את מה שנקרא ״מכתב כוונות״ או באנגלית LOI. מדובר על מכתב קצר בן שני עמודים שמספר על העמותה, על הבעיה אותה רוצים לפתור, על הפתרון שעל העמותה לבעיה, וכמה התקציב של הפרויקט. כמובן, צריך לכתוב את המכתב הזה בצורה מאוד מקצועית, כי קרנות מקבלות מאות מכתבים כאלה בחודש, וזה צריך להיות מספיק בולט ומשכנע כדי שנציג/ת הקרן יתעכבו עליו וירצו לדעת פרטים נוספים.

במידה והצלחתם, הנהלת הקרן תיצור אתכם קשר כדי לקבל מידע יותר מקיף. במידה ולא, תקבלו מכתב מנומס שמודיע לכם שבקשתכם למענק נענתה בשלילה.

זה הכל ממש על רגל אחת, ותהליך כזה יכול לארוך 9-12 חודשים. במידה ותצליחו, רוב המענקים הם של סכומים יפים ששווים את המאמץ וההשקעה. אבל חשוב לא להתפתות לסכומים, ולבדוק לפני כן שיש באמת התאמה של העמותה לתחום של גיוס כספים מקרנות פילנתרופיות.

מאיפה מתחילים?

אם העמותה שלך מתאימה לתחום הקרנות, מצוין. ניתן ללמוד להגיש בצורה עצמאית בקורס המקוון שלי, או להיעזר בי בפגישת ייעוץ או ברכישת חבילת תוכן.

יש גם גופים שמציעים ליווי צמוד יותר בתשלום של ריטיינר חודשי, תעשו גוגל כי אני מעדיף לא להיכנס לפינה של המלצות אישיות כדי שאף אחד מהקולגות שלי לא ייפגע.

הנה בכל זאת כמה טיפים לסיום:

1. בניית מערכות יחסים: בניית מערכות יחסים חזקות עם קרנות פילנתרופיות היא חיונית להצלחה ארוכת טווח. קח את הזמן כדי להבין את הערכים, היעדים וסדרי העדיפויות שלהם במתן מענקים. לעסוק בהזדמנויות נטוורקינג, להשתתף בכנסים ואירועים וליצור קשרים אישיים עם נציגים מקרנות אלו. בניית אמון וקרבה יכולה להגדיל מאוד את הסיכויים שלך להשיג מימון.

2. שיתוף פעולה ושותפויות: שיתוף פעולה עם עמותות או ארגונים אחרים יכול לחזק את הבקשה שלך כאשר אתה מחפש מימון מקרנות פילנתרופיות. הפגנת שיתוף פעולה מראה שאתה ממנף משאבים ומומחיות כדי למקסם את ההשפעה. שקול שותפויות עם ארגונים בעלי דעות דומות החולקות מטרות דומות או פועלות בתחומים משלימים.

3. הוכחת השפעה: קרנות פילנתרופיות מעוניינות לרוב לתמוך בפרויקטים היוצרים השפעה מדידה ובת קיימא. נסח בבירור את התוצאות הצפויות ואת הדרכים שבהן תמדוד הצלחה. השתמש בנתונים ובראיות כדי לתמוך בטענותיך ולהדגים את היעילות של הפתרון המוצע שלך. דוחות השפעה ותיאורי מקרה יכולים להיות כלים רבי עוצמה כדי להציג את השינוי החיובי שהארגון שלך שואף להשיג.

4. תשתית ניהולית: השקעה בבניית היכולת של הארגון שלך חיונית לגיוס מוצלח מקרנות פילנתרופיות. זה כולל השקעה בתשתיות, כוח אדם ומערכות כדי להבטיח ניהול יעיל של פרויקטים, אחריות פיננסית ודיווח. קרנות מחפשות לעתים קרובות ארגונים שיש להם את היכולת ליישם ולנהל ביעילות את הפרויקטים הממומנים.

5. שקיפות ודיווח: לאחר שהבטחתם מימון, חיוני לשמור על תקשורת פתוחה עם הקרן הפילנתרופית ולספק עדכונים שוטפים על התקדמות הפרויקט. הקמת מערכת לדיווח ואחריות, כולל דיווח כספי, הערכת השפעה והערכה. דיווח בזמן ושקוף עוזר לטפח אמון ומניח את הבסיס להזדמנויות מימון עתידיות פוטנציאליות.

6. גיוון מקורות המימון: בעוד שגיוס כספים מקרנות פילנתרופיות יכול להיות מקור תמיכה חשוב, חיוני שתהיה לך אסטרטגיית מימון מגוונת. הסתמכות על כספים פילנתרופיים בלבד עלולה להוות סיכונים ומגבלות. חקור ערוצי גיוס כספים אחרים  כדי להבטיח קיימות פיננסית ולהפחית את התלות במקור יחיד.

זכרו, כל מסע לגיוס כספים הוא ייחודי, ואין ערובה להצלחה. חשוב להסתגל וללמוד מהתנסויות, לשפר ללא הרף את מאמצי גיוס התרומות ולהישאר עמידים מול אתגרים. גיוס כספים מקרנות פילנתרופיות יכול להיות מאמץ מתגמל ומשפיע, אך הוא דורש מסירות, התמדה והבנה עמוקה של המשימה והיכולת של הארגון שלך.

אגב, את הטיפים האחרונים כתבתי בעזרת בינה מלאכותית. אם זה מעניין אותך יש כאן הדרכה מגניבה שלי לאיך להיעזר בבינה מלאכותית לגיוס כספים, והיא זמינה לצפייה ללא עלות ובלי שאמכור לכם בסוף איזה קורס מקוון או תהליך המשך.

מקורות מימון נוספים:

כתבתי מדריך שמתעדכן כל הזמן במקורות גיוס רלוונטיים לעמותות. אם עדיין לא הורדת אותו, אפשר להירשם אליו כאן בתחתית העמוד. כל מה שאדרוש ממך זה את כתובת המייל שלך, כדי שמידי פעם אוכל לשלוח לך קצת תוכן רלוונטי ופרקטי, וכן – אולי גם אציע לך לקנות ממני משהו, אבל אני לא דוחף יותר מידי, ככה שאפשר להיות רגועים.

זהו, מקווה שתרמתי לך עם הפוסט הזה, ובמידה וכן אפשר ורצוי להעביר אותו הלאה לעמותות נוספות, לפרסם בקבוצות וואטסאפ או פייסבוק רלוונטיות, ובאופן כללי להפיץ אותו בכל צורה שניתן. אפשר גם לכתוב לי הערות והארות ישירות למייל: zl@zecharialandau.com

Picture of זכריה לנדאו

זכריה לנדאו

עוזר לעמותות לגייס משאבים באמצעות כתיבת תוכן שיוצר נראות מקצועית, מבליט את ההשפעה החברתית, ויוצר מערכת יחסים נכונה מול התורמים.

כל הדרכים להעביר את זה הלאה:

Facebook
Telegram
WhatsApp
Email
Print